Traktorit

TRAKTORIT JA MAATALOUS – TYÖTEHO JA TOIMIVUUS VAILLA VERTAA

OHJELMA RÄÄTÄLÖIDÄÄN TOIVEIDEN JA KÄYTTÖTARKOITUKSEN MUKAAN

(Emme käytä valmiita ohjelmapaketteja)

Ohjelmoimamme koneet ovat tunnettuja koneurakoitsijoiden keskuudessa erinomaisesta toimintavarmuudesta ja ajettavuudesta rankassakin rasituksessa. Moottorioptimointi nostaa tehoa yleensä n.10-35% ja vääntömomenttia 15-50%. Käytöstä riippuen saavutettava kulutussäästö on eri merkeissä ja moottoreissa 0-15%.

Teemme ohjelmat aina yksilöllisen tarpeen mukaan. Saatavana on myös dynamometrissä tunnettuihin konemalleihin ajetut ja testatut eri tehovariaatiot. Meillä on kokemusta kaikista ruiskutusjärjestelmien tyypeistä, niin työ- kuin kilpakäytössäkin. Teemme myös vuosien kokemuksella harvinaisemmat konetyypit, Esim. Sisudieselin sähköiset VP-jakajapumpulliset, New Holland TM175 ja 190 VP-pumpulla jne.

VALMISTAJAN KOMPONENTIT HUOMIOIDEN – SUOMALAISTA KÄSITYÖTÄ

Lastutus (chiptuning) tehdään aina asiakkaan tarpeiden mukaisesti. Voimme olla avuksi sekä työmatka-auton polttoainekulujen vähentämisessä että auton ohjelmoinnissa “täyteen tehoonsa”.

Aina kun on kyse työkoneesta, on erittäin tärkeää selvittää valmistajan toleranssit eri koneen komponenteille. Ilman tietoa mm. vaihteiston, kytkimen ja moottorin rakenteista, minkäänlaista säätöä ei voida suorittaa riittävän hyvin. Selvitämme aina maahantuojilta sekä ammattiasentajilta nämä taustatiedot, joka koneeseen ja vuosimalliin.

Koska teemme kaikki moottorien säätötyöt itse, pystymme tarjoamaan sinulle palvelumme myös edulliseen hintaan. Katso hinnastomme! Traktoreiden ohjelmamuutokset asentajamme tekee asiakkaan tiloissa ilman erillistä lisähintaa, mikäli traktori sijaitsee 50 km:n säteellä jostakin jälleenmyyntipisteestämme. Muutoin veloitamme maltillisen kilometrikorvauksen.

Huomioithan, että kaikki merkkikohtaisilla sivuilla ilmoitetut teholukemat on ilmoitettu muodossa ulosottoteho / moottorivääntö!

ASENNUS – AINA TEHDASOHJELMAN PÄÄLLE

HUOM! Mikäli koneesi on jo ohjelmoitu, huolehdithan sen olevan tehdasasetuksissa ennen varsinaista säätötyötä. Meillä ei ole tarvetta “parannella” tai “korjailla” muiden aikaansaannoksia. Näin taataan myös vaivattomimmin töittenne jatkuminen. Osan merkeistä pystymme palauttamaan vakioksi merkkitestauslaitteistolla, kysy vaihtoehtoa lähimmästä toimipisteestämme.

Ohjelman asennus voidaan suorittaa perinteisesti juottamalla, BDM-laitteilla (Bosch, Caterpillar, Cummins, Phoenix, Siemens, Sisudiesel) tai OBD-huoltoportin kautta..

KATSO MERKKIKOHTAINEN OHJELMOINNILLA SAAVUTETTAVA TEHO ja VÄÄNTÖ TAULUKKO

MerkkiSarjaLisätietoMallitarkennusOBDVakio (HV)Ohjelmoitu (HV)MuutosVakio (NM)Ohjelmoitu (NM)MuutosGearbox calibrationDPF OUTEGR OUTSCR OUT
Valtra 4 -sarjaN104+1151402551060090++
Valtra 4 -sarjaN114e+12515025570680110++
Valtra 4 -sarjaN124+13516025580700120++
Valtra 4 -sarjaN134+14518035620780160++
Valtra 4 -sarjaN154e+16519025700800100++
Valtra 4 -sarjaN174+1742002673082090++
Valtra 4 -sarjaT144+170266966801100420++
Valtra 4 -sarjaT154+180266867401100360++
Valtra 4 -sarjaT174e+1902901007801100320++
Valtra 4 -sarjaT194+210290808701100230++
Valtra 4 -sarjaT214+230290609101050140++
Valtra 4 -sarjaT234+250300509301150220++
Valtra 4 -sarjaT254+2713204910001200200++
Valtra 4 -sarjaS274+270/290350601220/13001600300++
Valtra 4 -sarjaS294+295/315360451300/13901600210++
Valtra 4 -sarjaS324+320/350400501390/15001600100++
Valtra 4 -sarjaS354+350/370430601530/15901700110++
Valtra 4 -sarjaS374+370/400440401540/16001800200++
Valtra 4 -sarjaS394+400/405450451540/16001800200++
Valtra 3-SarjaN103February 16, 1900+10313532350520170++
Valtra 3-SarjaN113February 18, 1900+11016050490680190++
Valtra 3-SarjaN123February 18, 1900Hitech / Hitech5+12516035530680150+
Valtra 3-SarjaN1234.9lVersu / Direct+13018050560800240++
Valtra 3-SarjaN1434.9l+14018040600800200++
Valtra 3-SarjaN1634.9l+15718023670800130++
Valtra 3-SarjaT153+153200610840230++
Valtra 3-SarjaT163+175200-300125740900-1200460++
Valtra 3-SarjaT173+190250607301050320++
Valtra 3-SarjaT183+188/202220-30098770/8201000-1200380++
Valtra 3-SarjaT203D+21526045850950-1080230++
Valtra 3-SarjaT213V+215/225250-30075850/9001000-1200300++
Valtra 2-SarjaN122Versu / Direct+150-180700-800+
Valtra 2-SarjaN142Versu / Direct+150-180700-800+
Valtra 2-SarjaT152Versu / Direct+180-250900-1050+
Valtra 2-SarjaT162Versu / Direct+180-250900-1050+
Valtra 2-SarjaT182Versu / Direct+200-300900-1200+
Valtra 2-SarjaT202Versu / Direct+200-300900-1200+
Valtra 2-SarjaS232+250-400max. 1600+
Valtra 2-SarjaS262+280-400max. 1600+
Valtra 2-SarjaS322+300-400max. 1600+
Valtra 2-SarjaS352+330-400max. 1600+
Valtra 1-SarjaN101+98150400620
Valtra 1-SarjaN111+109150450650
Valtra 1-SarjaN121+128150-170470620-740
Valtra 1-SarjaN141+135160-180506680-800
Valtra 1-SarjaT131+115180-250580900-1050
Valtra 1-SarjaT151+145180-250650900-1050
Valtra 1-SarjaT161+155180-250690900-1050
Valtra 1-SarjaT171+173200-260730900-1100
Valtra 1-SarjaT191+184200-260770900-1100
Valtra 0-SarjaC120VP10514035405560
Valtra 0-SarjaC130VP11515035420560
Valtra 0-SarjaC150VP13016030440600
Valtra 0-SarjaM120VP10514035405560
Valtra 0-SarjaM130VP11515035420560
Valtra 0-SarjaM150VP13016030440600
Valtra 0-SarjaXM120VP10514035405560
Valtra 0-SarjaXM130VP11515035420560
Valtra 0-SarjaXM150VP13016030440600
Valtra 0-SarjaT130VP11518065670
Valtra 0-SarjaT140VPECO12520075800
Valtra 0-SarjaT150VP12820072800
Valtra 0-SarjaT160VP13520065800
Valtra 0-SarjaT170152200-26048-108850-1000
Valtra 0-SarjaT180VP163200-26037-97850-1000
Valtra 0-SarjaT190172200-26025-88850-1000
Valtra 0-SarjaS240VPCustom300Max 1200
Valtra 0-SarjaS280VPCustom330Max 1200
Valtra 6000-Sarja6400VP9514045405540
Valtra 6000-Sarja6550VP9814042420540
Valtra 6000-Sarja6850VP11215038440560
Valtra 8000-Sarja8050VP10516560450670220
Valtra 8000-Sarja8150VP11516540470670200
MerkkiSarjaLisätietoMallitarkennusOBDVakio (HV)Ohjelmoitu (HV)MuutosVakio (NM)Ohjelmoitu (NM)MuutosGearbox calibrationDPF OUTEGR OUTSCR OUT
New HollandTier 4bkaikki+
New HollandT5.95+++
New HollandT5.115+++
New HollandT6.120++
New HollandT6.140++
New HollandT6.160++
New HollandT6.165++
New HollandT6.185++
New HollandT7.185+150200-2506701050+
New HollandT7.200+160200-2507001050+
New HollandT7.210+175200-2507501050+
New HollandT7.230+200230-2908301150+
New HollandT7.235+210230-2908501150+
New HollandT7.250+2253009151150+
New HollandT7.270+2403009601150+
New HollandT8.300+3003808012501600+
New HollandT8.390+3704306016001850+
New HollandT8.420+4054807516001850+
New HollandTS110A+160680
New HollandTS125A+160-180800
New HollandTS135A+160-180800
New HollandT6020+170700
New HollandT6040+170700
New HollandT6050MekaaninenBoschmax. 170max. 800
New HollandT605016+16 / 17+16+185800
New HollandT6050RC / PC+180-2701000
New HollandT6070+180-2701050
New HollandT6080+180-2701050
New HollandT7030+220-3001050-1200
New HollandT7040+220-3001050-1200
New HollandT7050+220-3001050-1200
New HollandT7060+250-3001050-1200
New HollandT7070+250-3001050-1200
New HollandT8040+305340-38011501300-1600
New HollandT8050+325350-42012601400-1700
MerkkiSarjaLisätietoMallitarkennusOBDVakio (HV)Ohjelmoitu (HV)MuutosVakio (NM)Ohjelmoitu (NM)MuutosGearbox calibrationDPF OUTEGR OUTSCR OUT 
John DeereR-sarja5080+82125550
John Deere5090+91125550
John Deere5100+99125550
John Deere6105+105155600
John Deere6115+115165600
John Deere6125+125175700
John Deere6130+130175700
John Deere6140+140200950
John Deere6150+150200950
John Deere6170+1702451030
John Deere6190+1902451040
John Deere6210+2102451050
John Deere7200+2052451050
John Deere7215+2152601050
John Deere7230+2302801150
John Deere7260+2603001200
John Deere7280+2803151250
John Deere8345+360400-4801500-1700
John Deerexx30-Sarja6230+101140-155650
John Deere6330+110140-155650
John Deere6430+117150-180650
John Deere6530+128170-200850
John Deere6630+136170-200850
John Deere6830+145200-3001000-1200
John Deere6930+155200-3001000-1200
John Deere7430+185220-3001000-1200
John Deere7530+195220-3001000-1200
John Deere7730+203250-3301000-1200
John Deere7830+220250-3301000-1200
John Deere7930+236250-3301000-1200
John Deerexx20-Sarja6220+95120-160600
John Deere6320+109130-170650
John Deere6420+117130-180700
John Deere6520+128150-200850
John Deere6620+136150-200850
John Deere6820+145180-245900-1050
John Deere6920+160180-245900-1050
John Deere7720+250-3001000-1200
John Deere7820+270-3301000-1200
John Deere7920+300-5001250-1700

HINNASTO

TRAKTORIT:

  • Kaikki merkit alkaen 900€, sis. ALV 24%
  • Päivitysmaksu jo ohjelmoituihin ajoneuvoihin alkaen 300€.
    (esim. tehotason nosto / lasku)

LISÄTYÖT:

  • Uudelleenohjelmointi alkaen 300€.
  • Säätötyön loppuunsaattamiseksi pakolliset ajoneuvon korjaustyöt 70€ / h.
  • Kilpa-ajoneuvojen työt sovitaan tapauskohtaisesti.

MAKSU- JA TOIMITUSEHDOT

Yksityiset: Käteinen tai pankkikortti työtä vastaanotettaessa.
Yritykset: Pankkikortti, laskutusasiakkailla (edellyttää hyväksytyn luottopäätöksen)7 pv netto.
Huomautusaika: 7 vrk  |   Viivästyskorko: 16 %.

Toimitusaika: ajanvaraus optimointiin etukäteen joko puhelimella tai sähköpostitse.
Perumatta jätetyistä ajanvarauksista veloitamme 100€.
Kilometrikorvaus on 0,80€ per kilometri.

Varmista töittesi sujuminen ja valitse työkoneeseesi kotimainen ja varmatoiminen LTR-Racing-ohjelma.

Ohjelmamme ovat aina testattuja yhteistyössä kotimaisten koneyrittäjien kanssa.

Katso jälleenmyyntipisteemme >>

Halutessasi voimme palvella sinua myös omalla kotipihallasi ympäri Suomen.

TAKUU

Myönnämme tekemillemme vakiotraktoreiden ohjelmoinneille kahden vuoden takuun. Takuu koskee ohjelmaa ja asennustyötä. Takuu on voimassa omistajanvaihdokseen asti. Koneen tulee olla teknisesti täysin ehjä ennen ohjelmointia. Välilliset kustannukset eivät kuulu takuun piiriin. Takuu ei koske virheellisestä asennuksesta tai vääränlaisesta käytöstä aiheutunutta vikaa.

Viallisen ohjainlaitteen korjaamiseen tai uusimiseen tulee olla mahdollisuus kohtuullisessa ajassa. Takuu ei koske traktorin sähköjärjestelmään tullutta vikaa tai muuta kolmannen tekijän aiheuttamaa toimintahäiriötä tai rikkoontumista.